Masz swój pierwszy samochód? A może po prostu zastanawiasz się, jak sprawdzić poziom oleju, żeby odczyt był miarodajny? Czy jesteś pewien, że wykonujesz tę czynność prawidłowo? Z pozoru prosta i błaha, a jednak często wciąż popełniane są te same błędy.

Dlaczego regularnie powinno kontrolować się poziom oleju w samochodzie?

Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić poziom oleju, to warto wspomnieć o tym, dlaczego należy robić to regularnie. Olej ma za zadanie smarowanie silnika i jego podzespołów. Jego niskim poziom może doprowadzić do zatarcia silnika, a co w konsekwencji wiąże się z kosztownymi naprawami. Żeby tego unikać, poziom oleju powinno się sprawdzać regularnie. Pierwszy błąd, to zupełne olanie sprawy i niezaglądanie pod maskę. Duże grono kierowców tak samo świeżych, jak i doświadczonych czeka, aż o niskim poziomie oleju poinformuje ich czerwona kontrolka. Błąd! Kontrolka informuje o krytycznym poziomie oleju, który już nie spełnia swojej roli smarowania i jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie dochodzi do zacierania silnika. 

Nowoczesne samochody mają komputery i poziom oleju wyświetla mi się na desce rozdzielczej

Owszem niewątpliwie jest to bardzo przydatna funkcja. Jednak, czy warto komputerom ufać w 100%? To raczej kwestia sporna, ponieważ zawsze istnieje pewna granica błędu dla wyświetlanych informacji.

Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie, żeby otrzymać wiarygodne wskazanie?

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem czterech kółek, to z pewnością pamiętasz z nauki jazdy, jak wygląda bagnet do pomiaru poziomu oleju. W zależności od modelu i marki samochodu może znajdować się w nieco innym położeniu, ale zawsze wygląda tak samo. Chyba, że są to modele bez bagnetu.

Zanim przejdziesz do sprawdzania poziomu oleju, upewnij się, że samochód stoi na płaskiej powierzchni, a silnik jest zimny. Sprawdzenie poziomu oleju po jeździe również jest możliwe, wtedy należy poczekać ok. 5 min, aż silnik ostygnie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że konsystencja oleju pod wpływem rozgrzania jest rzadsza.

Przygotuj suchą ściereczkę. Wyciągnij bagnet i przetrzyj ścierką do sucha. Włóż go z powrotem i wyciągnij. Odczytaj poziom oleju na bagnecie. Prawidłowo powinien wskazywać między minimum a maksimum. Żeby się upewnić, możesz czynność powtórzyć dwa razy. Jeśli poziom wskazuje poniżej minimum, to należy dolać olej. Poziom powyżej maksimum również nie jest dobry. Zbyt duży poziom oleju prowadzi do zwiększenia ciśnienia i wycieków. Należy zweryfikować, czy zbyt wysoki poziom oleju to przyczyna przelania, którą łatwo można usunąć, czy też jest to wynik bardziej złożonych problemów, o których dowiesz się z innych artykułów na blogu.

Jak sprawdzić poziom oleju w aucie bez bagnetu?

Niektóre samochody nie mają bagnetu do pomiaru oleju. W takiej sytuacji, jeśli jest zaślepione wejście na bagnet, wystarczy dokupić bagnet serwisowy. Jeśli nie ma takiej możliwości, to zostaje zdanie się na elektronikę i zaufanie wskazaniom komputera. Poziom oleju można również sprawdzić przez menu serwisowe.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę przy kontroli oleju?

Każda anomalia w zapachu, konsystencji, czy kolorze oleju powinna wzbudzić Twoją czujność. Szczególnie jeśli wyczujesz paliwo, to radzimy udać się do mechanika. Najczęściej paliwo przedostaje się do oleju w samochodach wyposażonych w filtr cząstek stałych (DPF), jednak nie jest to regułą.