|

Lekcja 1 zapamiętaj to! – wiadomości ogólne

Teoria na prawo jazdy to ważny element kursu, który przygotuje Cię do praktyki i nauki jazdy w ruchu ulicznym. Serię poświęconą teorii na prawo jazdy zaczniemy od wiadomości ogólnych.

Dlaczego seria teorii na prawo jazdy może Ci się przydać?

Wszystkie elementy, które zostaną umieszczone w formie „przypominajek” i spisane, jako najważniejsze informacje są zgodne z przewodnikiem kursanta teorii na prawo jazdy kategorii B wydawnictwa CREDO, które stosowane są w większości szkół nauki jazdy. Zresztą niezależnie od programu, teoria i odpowiednie zachowanie na drodze, czy umiejętność rozpoznawania zagrożenia zostaje niezmienne.

Najważniejsze wiadomości ogólne z lekcji 1

Włączanie się do ruchu

Wyjeżdżając z drogi wewnętrznej, zawsze musisz zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa. Ustąpienie pierwszeństwa tyczy się zarówno innych samochodów, jak i pieszych i rowerzystów! W tej sytuacji włączasz się do ruchu. Zasada obowiązuje Cię, nawet, jeśli nie ma w pobliżu znaku A-7 ustąp pierwszeństwa.

Strefa zamieszkania

Takie same zasady, jak powyżej (włączanie się do ruchu) dotyczą Cię w sytuacji, kiedy wyjeżdżasz ze strefy zamieszkania.


Pobocze

Po poboczu nie wolno poruszać się żadnym pojazdem silnikowym. Poboczne przeznaczone jest dla pieszych i rowerzystów. Natomiast wolno Ci zatrzymać pojazd (samochód, motocykl, ciężarówka, autobus) na poboczu w sytuacji awaryjnej, jeśli nie jest to zabronione przepisami, a także pobocze nie jest oddzielone od jezdni linią krawędziową ciągłą. Pobocze dzieli się na utwardzone i nieutwardzone.

Odpowiedzialność

Pamiętaj, że kierując samochodem lub innym pojazdem jesteś odpowiedzialny za swoje zachowanie na drodze i konsekwencje tego zachowania. Dlatego nie możesz być ignorantem i lekceważyć innych uczestników ruchu.

Zasada szczególnej ostrożności

Jedna z najważniejszych zasadach ruchu drogowego. Jest to zasada, która mówi o ciągłej i wzmożonej obserwacji sytuacji na drodze, identyfikację możliwych zmian sytuacji, a także zastosowanie się do nich. Najczęściej zmniejszamy prędkość jazdy.


Teoria na prawo jazdy o zasadach ograniczonego zaufania

Oprócz zasady szczególnej ostrożności w teorii na prawo jazdy, a następnie w ruchu drogowym funkcjonuje jeszcze zasada ograniczonego zaufania. Jest to zasada, którą powinieneś kierować się w sytuacjach dziwnych i odbiegających od normalnego zachowania kierowcy w ruchu ulicznym. Musisz również nauczyć się przewidywać zachowanie drugiego kierowcy, czy innego uczestnika ruchu (rowerzysta, motocyklista). Ograniczone zaufanie to również zasada:

  • nie widzę – nie jadę,
  • skutecznej obserwacji,
  • unikania działań niepożądanych.

Będąc uczestnikiem ruchu, musisz pamiętać o tym, że jeżeli z jakichś powodów stwarzasz niebezpieczeństwo w ruchu, musisz zrobić wszystko, aby usunąć powstałe ryzyko. A jeśli nie masz takiej możliwości, musisz poinformować o tym innych uczestników ruchu, używając sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Podobne wpisy