Miały wejść w życie z dniem 01.12.2021 roku. Sejm, który przegłosował ustawy o nowych przepisach, a tym samym również mandatach zapowiedział jednak, że wejdą one w życie z dniem 01.01.2022 roku. Tak zaplanowano, a czy wejdą? Zobaczymy. Wiadomo, że 390 posłów głosowało za zaostrzeniem taryfikatora mandatów. Kierowco, na jakie zmiany musisz się przygotować?

Nowy mandat za prędkość został obniżony do 800 zł!

Według planu najpierw miał wynosić 1500 zł. Członkowie komisji uznali jednak, że należy ustalić sprawiedliwy progres kar, które powinny być współmierne do przewinienia. Dokładne stawki dla nowych mandatów za prędkość nie zostały jeszcze szczegółowo określone. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że 1500 zł to wciąż realna kwota. Co ważne, należy zwrócić uwagę na fakt, że aktualizacji uległ katalog czynów uznanych za przestępstwa, których kara grzywna może wynosić do 30 tysięcy złotych.

Nowe przepisy – zmiany w punktach karnych

Nowe przepisy precyzują również zmiany w anulacji punktów karnych. Te będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od uregulowania mandatu. Zwiększy się również liczba punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Dotychczas maksymalna liczba, za niektóre wykroczenia wynosiła 10 punktów karnych. Nowe przepisy zmieniają limit na 15 punktów karnych.

O planowanych zmianach pisaliśmy w lipcu 2021

Nowe przepisy bezlitosne dla recydywistów – będą płacić podwójnie!

Będziesz nagminnie popełniać wykroczenia? Zapłacisz podwójnie. Nowe przepisy wprowadzają tak zwany system kar podwójnych. Będzie on działać w taki sposób, że każde popełnione przewinienie będzie karane mandatem podstawowym. Natomiast każde z nich popełnione ponownie w czasie 2 lat od otrzymania mandatu podstawowego zostanie ukarane mandatem zwiększonym dwukrotnie, lub więcej. Zależnie od przewinienia.

W myśl nowych przepisów, które mają obowiązywać od stycznia 2022 roku po prostu nie opłaca się łamać ustalonych limitów prędkości. Oczywiście w ogóle nie powinno się tego robić, ale każdy z nas wie jak to wygląda w rzeczywistości. Przekroczenie prędkości o 3, czy 5 km nie robi z nikogo jeszcze pirata drogowego. Natomiast przy znacznym przekroczeniu prędkości, a dokładnie o 30 km/h zapłacisz 800 zł kary. natomiast za powtórzenie tego w ciągu dwóch lat, drugi mandat będzie wynosić już 1600 zł.

System podwójnych kar nie dotyczy jednak tylko przekraczania limitów prędkości. Najczęściej łamane przepisy to wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, jazda bez uprawnień, wjazd za szlabany kolejowe. Kary podwójne nie ominą również wykroczeń przeciwko pieszym.