Zapamiętaj to! – to seria skupiająca w sobie wszystkie najważniejsze podsumowania nauki teorii na prawo jazdy kategorii B. Cała seria będzie składała się z 15 lekcji z podsumowaniami. Swego rodzaju taki mini przewodnik kursanta.

Teoria prawo jazdy kat. B

Teoria dzieli się na dwie części. Po odbyciu kursu teoria prawo jazdy i zdaniu egzaminu wewnętrznego, upoważnia Cię do przystąpienia nauki jazdy w ruchu ulicznym. Czyli samochodem szkoły jazdy w towarzystwie instruktora, gdzie teorię będziesz przekuwać na praktykę. Druga część teorii, to egzamin państwowy teoretyczny, który następuje po odbyciu całego kursu na prawo jazdy.

Dlaczego warto uczyć się teorii, a nie wykuwać pytań na blachę?

Wykuwanie na blachę, to chyba pozostałość ze szkoły. Przyjmując różne techniki pamięciowe uczymy się, aby zdać teorię i mieć święty spokój. Z jednej strony to zrozumiałe – chcesz zaliczyć sprawdzian (egzamin teoretyczny), a dalej to jakoś będzie. No właśnie.

Ponad 40% kierowców jeździ na pamięć, a ok. 50%, która ma prawo jazdy dłużej niż 10 lat, obecnie nie zaliczyłoby teorii.

Nauka teorii przyda Ci się kiedy będziesz już pełnoprawnym kierowcą. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy zobaczysz, jak szybko zaczniesz się zastanawiać w poszczególnych sytuacjach, kto ma pierwszeństwo, czy możesz swobodnie przejechać, czy wykonać dany manewr. Dzieje się tak, ponieważ w większości teorii uczymy się z celem, aby zdać egzamin. Co tak, jak w przypadku szkolnych sprawdzianów sprawia, że rzeczy wykute na przysłowiową blachę – chcąc nie chcąc, ulatniają się z naszej głowy. Dlatego moim zdaniem teorii na prawo jazdy powinieneś uczyć się nie tylko po to, aby zdać egzamin, ale również po to, aby mieć w głowie podstawy i nie popełniać nagminnie błędów na drodze.

Jeśli to czytasz, możesz pomyśleć, że to totalne bzdury. Jednak wierz mi na słowo – nauka jazdy przygotowuje do zdania egzaminu. Prawdziwa szkoła zaczyna się wtedy, kiedy zostaniesz na drodze sam. Zdany na siebie i własną wiedzę.