Mówi się, że jak dbasz, tak masz. Dlatego, żeby auto służyło Ci wiernie oprócz dbania pod względem mechanicznym, czyli eksploatacyjnym ważne jest również sezonowo dbanie o samochód. Dlatego przygotuj auto na jesień i zadbaj o jego karoserię i wnętrze.

Jak to zrobić i czego używać dowiesz się z tego artykułu.

Przygotowanie auta na jesień z zewnątrz

Najłatwiej pielęgnację podzielić sobie na zewnętrzną i wewnętrzną, wtedy masz pewność, że niczego nie pominiesz. W dbaniu o samochód ważne jest przede wszystkim to, aby był sprawny mechanicznie. Dopiero potem liczy się piękny połysk i wypucowany lakier.

Stan techniczny samochodu, tego lepiej nie pomijaj

Oczywiście o auto należy dbać cały rok, a nie tylko przygotowując je na jesień. Natomiast jest to czas, w którym powinieneś sprawdzić takie elementy jak; hamulce i przewody hamulcowe (łącznie z ręcznym), zawieszenie, amortyzatory. A także stan bieżnika opon. Szczególnie jeśli jeździsz na oponach wielosezonowych. Z mniej kluczowych elementów, warto sprawdzić również stan uszczelek. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci zalania wnętrza auta.

Zabezpieczenie podwozia

Zwykle lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego antykorozyjne zabezpieczenie podwozie, to jedna z pierwszych rzeczy, o których powinieneś pomyśleć. Warto wykonać ją jesienią, bo kiedy pojawi się zima, będzie na to zbyt późno. Zabezpieczenie podwozia możesz zrobić samemu przy użyciu preparatów w sprayu, lub na pędzel. Zdecydowanie lepsze są te na pędzel, bo umożliwią Ci dokładne zabezpieczenie elementów. Natomiast wymagają większej pracy. Pamiętaj, aby nie nakładać preparatu na przewody, miskę olejową, czy bak paliwa.

Jeśli nie czujesz się na siłach, to oddaj auto do warsztatu. Jest to droższe rozwiązanie, ale bezpieczniejsze. Przygotowanie auta na jesień, to również zabezpieczenie profili zamkniętych, o których niestety często się zapomina.

Pielęgnacja i zabezpieczenie karoserii

Dokładnie umycie karoserii, usunięcie owadów, deironizacja, dekontaminacja lakieru, to podstawa przed nałożeniem jakiejkolwiek powłoki ochronnej na samochód. To, którą z dostępnych powłok ochronnych na rynku wybierzesz, to już kwestia indywidualna. Najtańszym rozwiązaniem będzie aplikacja wosku syntetycznego, najdroższym aplikacja powłoki kwarcowej. O tyle ile woskowanie nie należy do zbyt trudnych zabiegów, to aplikację powłoki lepiej zleć profesjonalistom. Oczywiście, jeśli nie masz na ten temat żadnej wiedzy.

Dobry wosk i powłoki ochronne tworzą warstwę zabezpieczającą na karoserii i wykazują znakomite właściwości hydrofobowe. Hydrofobowość sprawia, że woda kropelkuje i jest odpychana z powierzchni lakieru. Dzięki czemu nie osadza się na nim i nie tworzy tafli, a po prostu spływa. Dodatkowo lakier otrzymuje ochronę przed błotem, zanieczyszczeniami drogowymi, a nawet osadzaniem się robactwa.

Przygotowanie auta na jesień wewnątrz

Im więcej rzeczy przygotujesz w aucie na jesień, tym mniej zostanie Ci do zrobienia na zimę. Przygotowanie samochodu wewnątrz pozwoli Ci utrzymać porządek, zabezpieczyć elementy plastikowe i te wykonane z tworzywa, czy zadbać o tapicerkę w aucie. A także utrzymać w dobrej kondycji klimatyzację i ogrzewanie. Właśnie od tego powinieneś zacząć wewnętrzne porządki.

Klimatyzacja i ogrzewanie

Wykonaj kompletny przegląd klimatyzacji. Sprawdź jej działanie, ilość czynnika i przewody (szczególnie drożność odpływu klimatyzacji). Zajrzyj również do filtra kabinowego i oczyść wszystkie kratki nawiewu. Sprawdź działanie ogrzewania. Najważniejsza rada na okres jesienno-zimowy — nie rezygnuj z używania klimatyzacji! To najczęściej popełniany błąd. Jesienią i zimą klimatyzację również należy używać, aby zapobiec jej zagrzybieniu i uszkodzeniu.

Wewnętrzne porządki

Tak wiem, najczęściej sprzątamy na wiosnę. Jednak przygotowanie auta na jesień wewnątrz sprawi, że wiosenne porządki będą łatwiejsze. Odkurz dokładnie całe auto, zadbaj o swoją tapicerkę. Wyczyść dywaniki w samochodzie. Zabezpiecz kokpit i elementy plastikowe dressingiem do wnętrza. Kompleksowe czyszczenie wnętrza umożliwi Ci łatwiejsze utrzymanie czystości w aucie. A co za tym idzie, mniej pracy przy sprzątaniu na wiosnę.

Nie wyobrażasz sobie podróży bez ulubionej muzyki? Nasze systemy car audio i multimedia do kamperów zostały wielokrotnie przetestowane. Inwestując w zestawy audio znanych i cenionych producentów można mieć pewność, że bezawaryjnie posłużą one długie lata. Urządzenia wykonane z certyfikowanych materiałów są nie tylko wytrzymałe, ale również ergonomiczne. Kolejnym plusem jest szybki i niekłopotliwy montaż – wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta! Do gotowych zestawów audio dołączone są niezbędne akcesoria, dzięki czemu nie ma konieczności ich osobnego zakupu.

Jeśli jesteś z okolic Trójmiasta i nie masz czasu na kompleksowe czyszczenie wnętrza, a tym bardziej na detailingowe czyszczenie wnętrza auta, to zapraszam Cię do skorzystania z moich mobilnych usług. Detailing wnętrza auta Gdynia, Sopot i Rumia. Mobilnie w miejscu twojego zamieszkania, czy postoju auta. Przygotuję kompleksowo Twoje wnętrze na jesień i nie tylko.