Wymiana klocków hamulcowych z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Natomiast jeśli po raz pierwszy samemu będziesz wymieniać klocki hamulcowe, to powinieneś wiedzieć, że wymiana to nie tylko ściągnięcie koła i odsunięcie zacisków.

Czego potrzebujesz do wymiany klocków hamulcowych?

Jeśli chcesz wymieniać klocki na podnośniku, to lewarek jest zbędny. Natomiast przy użyciu lewarka i wymianie klocków np. w podwórzu pamiętaj, aby zawsze zabezpieczyć koła po przeciwległej stronie pojazdu.

  • płaski śrubokręt,
  • pilnik lub druciana szczotka,
  • klucz do kół,
  • lewarek.

Przy odkręcaniu koła pamiętaj, że śruby zawsze odkręca się na krzyż i w lewą stronę.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio 

Klocki hamulcowe – wymiana krok po kroku

Po ściągnięciu koła płaskim śrubokrętem odsuń klocki od tarczy. Kolejną na zaciskach zlokalizuj zaślepki, pod którymi znajdziesz śruby. Dobrą praktyką jest oczyszczenie śrub przed ich wykręceniem.

Następnie musisz odkręcić zacisk od jarzma i wyciągnąć sprężynę dociskająca zacisk. Te elementy również oczyść. Wyciągnij klocki hamulcowe, oczyścić jarzmo z rdzy. Załóż nowe klocki.

Pamiętaj, że jeden klocek wchodzi w jarzmo, a drugi wkłada się razem z zaciskiem. Należy wcisnąć go w tłoczek od zacisku. Krok ostatni to montaż zacisku. Następnie załóż sprężynę i dociśnij. Załóż zaślepki. Kolejno przykręć koło. Po wymianie klocków ponaciskaj kilka razy pedał hamulca, aby się zrobił twardszy.

Klocki hamulcowe zawsze powinno wymieniać się na jednej osi, a nie tylko przy jednym kole.