Co to jest numer PKK i kiedy go wyrobić?
Przed wyborem odpowiedniej szkoły nauki jazdy, czeka Cię jeszcze jedna rzecz. Musisz wyrobić numer PKK, który umożliwi Ci zapisanie się do szkoły, a także w późniejszym czasie przystąpienie do egzaminów na prawo jazdy. Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), jak go wyrobić i jak zapisać się do szkoły nauki jazdy?
Spis treści
Czym jest numer PKK?
PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) – funkcjonuje od 2014 roku. Jest to elektroniczny dokument tworzony przez organ wydający prawo jazdy. Zawiera on dane identyfikujące osobę, która ubiega się o wydanie prawa jazdy w danej kategorii. Ułatwia obieg informacji między szkołą jazdy, ośrodkiem egzaminacyjnym, a organem wydającym prawo jazdy (urząd miasta). Na dokumencie widnieje numer PKK indywidualny dla każdego kandydata na kierowcę.
Jak i gdzie należy wyrobić numer PKK?
Zanim złożysz wniosek i wyrobisz PKK musisz przygotować kilka dokumentów, które usprawnią całą procedurę. Zadbaj o to, aby złożyć komplet dokumentów. Zaoszczędzisz czas i szybciej otrzymasz PKK. To będzie Ci potrzebne:
- wniosek o wydanie prawa jazdy,
- orzeczenie lekarskie,
- aktualne zdjęcie,
- dowód osobisty, paszport lub karta pobytu (dla cudzoziemców),
- dokument, który potwierdzi adres zameldowania,
- pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli wkrótce skończysz 18 lat (wizyta w urzędzie wymagana jest z rodzicem/opiekunem).
Numer PKK można wyrobić w wydziale komunikacji w zależności od miejsca zamieszkania. Można wyrobić go na kilka sposobów: stawiając się osobiście, drogą elektroniczną np. poprzez stronę esp.pwpw.pl. lub w niektórych urzędach przez pełnomocnika. Numer PKK jest podstawą do rozpoczęcia kursu prawa jazdy w każdej szkole w Polsce. Teraz już możesz zapisać się do szkoły nauki jazdy.
Masz 2 możliwości odbioru numeru PKK: w urzędzie, lub pocztą. Pocztą, jeśli w ten sam sposób złożyłeś wniosek.
*Numer PKK dostaniesz:
- od razu – jeśli twój wniosek będzie kompletny,
- w ciągu 2 dni – jeśli urząd będzie musiał sprawdzić twoje dane,
- w ciągu miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić twoją sytuację, na przykład masz negatywne orzeczenie lekarskie,
- w ciągu 2 miesięcy – jeśli twoja sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień.
Jak zapisać się na kurs prawa jazdy?
Zapisać się na kurs prawa jazdy można w dowolnej wybranej szkole nauki jazdy. Szkoła musi mieć uprawnienia wydane przez wydział komunikacji w danej miejscowości. Zanim jednak pochopnie wybierzesz szkołę, to porównaj kilka szkół w Twoim mieście. Warto zapoznać się również:
- z warunkami, jakie oferuje szkoła jazdy,
- jakim dysponuje zapleczem szkoleniowym,
- czy ma plac manewrowy,
- gdzie posiada plac manewrowy,
- ilu zatrudnia instruktorów,
- jakim dysponuje parkiem samochodów.
Jak już wybierzesz szkołę, to udaj się do sekretariatu. Opłać kurs. Podpisujesz umowę na szkolenie i przekazujesz w sekretariacie szkoły wydany Ci wcześniej w wydziale komunikacji numer PKK. Otrzymasz również wszelkie niezbędne informacje dotyczące odbywania się kursu i materiałów dodatkowych. Standardowy kurs prawa jazdy na kategorię B składa się z minimum 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz minimum 30 godzin zegarowych szkolenia praktycznego. Prawidłowe szkolenie powinno zawierać również egzamin wewnętrzny teoretyczny oraz egzamin wewnętrzny praktyczny. Szkolenie teoretyczne może odbywać się w tradycyjnej formie zajęć wykładowych w sali wykładowej lub w formie e-learningu.
Mam już prawo jazdy kategorii B, czy potrzebuję nowe PKK?
Tak. Numer PKK jest indywidualny dla każdego kandydata na kierowcę. Jeśli chcesz zapisać się na kurs innej kategorii, to musisz wyrobić nowe PKK. Procedura wyrabiania PKK jest taka sama dla wszystkich kategorii. Natomiast do kompletu dokumentów musisz dołączyć kopię prawa jazdy B. A w przypadku ubiegania się o prawo jazdy w kategoriach; C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA, dodatkowo psychologiczne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem Elka School Gdynia
*zgodnie z informacjami na stronie gov.pl