Charakterystyczny dźwięk silnika, przyspieszenie i różne metody zapłonu. Silnik V8 co to znaczy dokładnie i w jakich autach można je spotkać?

Silnik dla wybranych?

Kojarzy się przede wszystkim z amerykańskimi krążownikami szos, nazywanymi po angielsku muscle cars, których przykładami mogą być Ford Mustang czy Dodge Charger. Europejscy producenci z powodzeniem stosują takie rozwiązanie w luksusowych Jaguarach, Ferrari czy Porsche. Z silnika tego typu wydobywa się miły dla ucha, basowy dźwięk, który podkreśla moc napędzanego pojazdu i dodaje mu prestiżu w oczach kierowcy czy obserwatora.

Silnik V8 co to znaczy dwa silniki w jednym?

Silnik V8 to w rzeczywistości dwa silniki R4 (czyli rzędowe czwórki) ustawione tak, by cylindry znajdowały się pod kątem 90 (rzadziej 60) stopni do siebie. W ten sposób powstaje silnik widlasty, przekazujący moc na jeden wał korbowy. Wał ten w nowych jednostkach posiada przeciwciężary, a także dwupłaszczyznowe wykorbienia. Rozwiązania te zapewniają płynną pracę i redukcję drgań. W pojazdach uczestniczących w wyścigach stosowany jest pierwotny, płaski wał, który zapewnia uzyskanie zdecydowanie lepszych przyspieszeń kosztem kultury pracy.

Silnik V8 sposób zapłonu i umieszczenie pod maską

Stosowane są różne metody – czyli kolejności pracy poszczególnych tłoków. Zależne jest to od szczegółowych rozwiązań producentów, przez co charakterystyki poszczególnych silników różnią się od siebie. Węższe od 90 stopni kąty rozwarcia pomiędzy dwoma rzędami cylindrów stosowane przez niektórych producentów pozwalają na umieszczenie silnika w poprzek osi samochodu. Dotyczy to między innymi wybranych jednostek napędowych produkcji Yamahy (umieszczanych w samochodach marki Volvo). Jest to coraz częściej spotykany trend, nadal najczęściej jednak silnik V8 występuje w tradycyjnej formie, dzięki czemu jego stosunkowo płaska konstrukcja pozwala na zmieszczenie silnika pod maską relatywnie małego pojazdu.

Liczni sympatycy samochodów do dziś uważają, że jedynym rodzajem silnika, jaki powinien być stosowany w samochodach sportowych, jest jednostka ośmiocylindrowa. Daje niepowtarzalne przeżycia związane z przyspieszeniem, mocą i basowym dźwiękiem.

Oryginalny artykuł i bogato rozbudowany o silnikach V8 znajdziesz na: https://www.motofakty.pl/artykul/silnik-v8-przeglad-samochodow-napedzanych-silnikiem-v8-na-polskim-rynku.html

.*zdjęcie główne autorstwa Hatsukari715 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2999224