Zimowe paliwa na stajach benzynowych, to nie żadna nowość, ani żart w stylu płynu do kierunkowskazów. Rodzaj paliwa dostępnego na stacji, zależy od danego okresu w roku. Sprawdź, do kiedy paliwo zimowe zatankujesz na konkretnych stacjach.
Spis treści
Zimowe paliwo zatankujesz od 16 listopada
Głównie diesla, bo na większości stacji benzyna dostępna jest od 1.11. Paliwo zimowe, to po prostu ulepszone dodatkami paliwo, które ma pomóc w rozruchu silnika przy niskich temperaturach. Szczegółowe informacje o rodzaju paliw, temperaturze zablokowania zimnego filtru CFPP (dla diesla) znajdziesz w formie kart charakterystyki danej stacji. Uogólniając, paliwo zimowe powinno znajdować się na każdej stacji od 16 listopada do końca lutego. Jest to okres ministerialny, natomiast dla przykładu na stacjach BP paliwo na okres zimowy sprzedawane jest nawet do końca marca.
Paliwo zimowe na stacji Orlen
Benzyna bezołowiowa 95 i 98
Wymagania odnośnie parametrów lotnościowych benzyny dla krajowych warunków klimatycznych są określone w zależności od okresu letniego (1 maja do 30 września), przejściowego (1 marca do 30 kwietnia i 1 października do 31 października), zimowego od 1 listopada do końca lutego).
Olej napędowy
Ze względu na właściwości niskotemperaturowe (temperaturę zablokowania zimnego filtru – CFPP) rozróżnia się trzy gatunki oleju napędowego:
- olej napędowy Ekodiesel ULTRA gatunek B o CFPP nie wyższej niż 0oC (okres letni od 16 kwietnia do 30 września),
- olej napędowy Ekodiesel ULTRA gatunek D o CFPP nie wyższej niż -10oC (okres przejściowy od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada),
- olej napędowy Ekodiesel ULTRA gatunek F o CFPP nie wyższej niż -20oC (okres zimowy od 16 listopada do końca lutego).
LPG
- Okres zimowy trwa od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca.
- Okres letni trwa od dnia 1 kwietnia do dnia 30 listopada
Zimowe paliwo na Lotos
Benzyna
- Okres zimowy od 1 listopada do końca lutego,
- Okres przejściowy od 1 marca do 30 kwietnia i od 1 do 30 października,
- Okres letni od 1 maja do 30 września.
Olej napędowy
- Okres zimowy od 16 listopada do końca lutego,
- Okres przejściowy od 1 marca do 15 kwietnia i od 1 października do 15 listopada,
- Okres letni od 16 kwietnia do 30 września.
LPG – brak danych
Shell
Od 16 listopada do końca lutego Shell V-Power Diesel. Reszta paliw – brak danych.
Circle K i arktyczny diesel
Paliwa zimowe, w tym Diesel Arktyczny są dostępne na stacjach od 16 listopada do 28 lutego.
- Benzyna zimowa miles PLUS® 98 i 95,
- Zimowy miles PLUS® diesel arktyczny do -32°C,
- SupraGas LPG zimowy.
Co zmienia się w paliwach oprócz ceny?
Zimowy diesel ma CFPP do –20 stopni i temperaturę mętnienia (CP) do -7 stopni. W benzynie z kolei zmienia się prężność par (od 60kPa do 90 kPa). Gaz (LPG) zmienia natomiast swój skład na większą zawartość propanu, a mniejszą butanu.
CFPP i CP w dieslu
CFPP to parametr określający temperaturę zablokowania zimnego filtru, czyli wartość graniczną, poniżej której przepływ oleju napędowego jest zablokowany. Dzieje się tak poprzez wytrącanie się kryształów parafiny. Parametr CP natomiast określa temperaturę mętnienia.
Tego nigdy nie rób z paliwem w zimie!
W Internecie nie brakuje pomysłowych Dobromirów i wujków dobra rada. Natomiast nigdy nie dolewaj do diesla benzyny, czy denaturatu. Możesz w ten sposób uszkodzić silnik i jego podzespoły. Druga ważna kwestia – nie jeździj na rezerwie. Zawartość paliwa w baku w znikomej ilość sprawia, że para zaczyna się skraplać. Rezerwa nigdy nie jest dobra, ale przy minusowych temperaturach w baku mogą pojawić się kryształki lodu.