Większość kierowców uważa, że klimatyzacja w samochodzie zimą nie przynosi żadnych wymiernych korzyści. Dlatego właśnie wraz  z nadejściem pory zimowej rezygnują, z używania klimatyzacji. Jest to jednak duży błąd, który wcale nie przynosi oszczędności.

Włączona klimatyzacja w samochodzie zimą to dobry nawyk

Kierowcy nie korzystając zimą z klimatyzacji, liczą na oszczędność paliwa. Włączenie tego systemu rzeczywiście podnosi nieznacznie spalanie samochodu, jednak na znacznie większe koszty można się narazić, nie używając systemu klimatyzacji przez większość czasu.

Klimatyzacja, aby pracowała prawidłowo przez długi czas, musi być regularnie używana. System wymaga bowiem regularnego uzupełniana czynnikiem chłodzącym, który dna o serce układu, jakim jest sprężarka klimatyzacji. Jeżeli klimatyzacja w samochodzie zimą nie będzie pracować, to zacznie dochodzić do rozwarstwiana substancji chłodziwa. To po uruchomieniu systemu po długim czasie powoduje, że kompresor nie pracuje na odpowiednim smarowidle, co negatywnie wpływa na jego kondycję.

Nie pracowanie klimatyzacji przez okres zimy powoduje również występowanie korozji na niektórych elementach. To w efekcie powoduje zniszczenie części składowych układu klimatyzacji, a w konsekwencji sprawa, że nasza klimatyzacja w może ulec całkowitemu uszkodzeniu.

Zalety klimatyzacji w zimie

Używanie klimatyzacji w samochodzie zimą niesie za sobą również wymierne korzyści. Może ona bowiem spełniać funkcję ogrzewania wraz z osuszaniem powietrza. Pozwala nam to na szybką eliminację przypadłości, jaką są zaparowane szyby. Ogranicza ona również wilgoć w naszym pojeździe, co chroni elementy tworzyw sztucznych oraz tapicerek przed osadzaniem wilgoci.

Używanie klimatyzacji samochodowej zimą nie zwalnia nas oczywiście z uzupełniania czynnika chłodzącego (co najmniej co 2 lata). Jego zanikanie jest naturalną własnością układu (od 10 do nawet 20% w ciągu roku). Głównym celem regularnego korzystania klimatyzacji samochodowej zimą jest zadbanie o elementy systemu, aby pozostawały sprawne i nie trzeba było ich wymieniać na lato.

Zdjęcie główne: Photo by Philipp Katzenberger on Unsplash