Zadbany samochód to przyjemność z jazdy. Nie tylko kierowcy, ale też pasażerów, którzy o wiele częściej zwracają na to uwagę. Na rynku istnieje wiele kosmetyków samochodowych przeznaczonych do pielęgnacji auta w domowych warunkach. Jak przywrócić autu dawny blask? Zacznijmy od środka!

Pielęgnacja auta w domu – tapicerka

Pielęgnacja auta w domowym zaciszu może przynieść nam wiele satysfakcji, ale jest wymagająca. Najczęstszym problemem, z jakim borykają się właściciele samochodów to pobrudzona tapicerka. Rodzaj tapicerki nie pozostaje jednak bez znaczenia. W przypadku tej materiałowej odpowiedni środek i odkurzacz piorący powinny sobie z łatwością z tym poradzić. Tym samym odświeżysz również podsufitkę, wykładziny, podłogi, fotele czy bagażnik. Pamiętaj jednak o tym, by jak najszybciej usuwać nadmiar wilgoci oraz by wybierać profesjonalne detergenty – te dedykowane pielęgnacji samochodów.

Co w przypadku tapicerki skórzanej? Na to również znajdą się preparaty, dzięki którym nie będziesz musiał przekazywać tematu specjalistom. Mowa tu o specjalnych pielęgnująco – ochronnych kosmetykach, które nie tylko usuną zabrudzenia, ale i zabezpieczą skórę przed pękaniem czy przetarciami. Doprowadzenie tapicerki do stanu świetności to tylko pierwszy krok. Nie zapominaj o odpowiedniej ochronie przed powstawaniem kolejnych plam i uszkodzeń.

Pielęgnacja plastików i szyb

Elementy plastikowe mają również dedykowane kosmetyki. Do wyboru mamy preparaty z matowym lub błyszczącym wykończeniem, w zależności od preferencji. Do czyszczenia kokpitu warto podejść w dwóch krokach. Pierwszym z nich będzie odpowiednie wyczyszczenie i, co najważniejsze, odtłuszczenie powierzchni. Dzięki temu kolejne kosmetyki będą miały szansę lepiej się wchłonąć. By efekt naszej pracy utrzymywał się dłużej, w kolejnym kroku warto zainwestować w kosmetyki pielęgnujące o właściwościach konserwujących i antystatycznych – kurz nie będzie się tak szybko osiadał.

Czyste szyby nie są kwestią wyłącznie estetyki. To bardzo ważny element bezpieczeństwa – dlatego przy codziennej ich pielęgnacji warto wybrać kosmetyki o odpowiednich właściwościach. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju preparaty, które oprócz czystości, zapewnią nam ochronę przed parowaniem czy osiadaniem kurzu i insektów. Tego typu kosmetyk wykorzystasz również w pielęgnacji lusterek, lamp kierunkowskazów i reflektorów.

Wewnątrz i na zewnątrz – silnik i karoseria

Z myciem silnika również poradzisz sobie w domowych warunkach. Pamiętaj, żeby podejść do tego z większą ostrożnością. Produkty do mycia silnika nie tylko usuną nadmiar zanieczyszczeń, ale też zabezpieczą go przed korozją. Różnią się one jednak od tych przeznaczonych do mycia tapicerki czy kokpitu – m.in. sposobem aplikacji.

Nienaganna prezentacja auta to przede wszystkim czysta, błyszcząca i pozbawiona rys karoseria. Warto wybrać szampon, który będzie bezpieczny dla lakieru – o odpowiednim odczynie pH. Do wyboru mamy szampony służące wyłącznie do czyszczenia zabrudzeń lub takie, które dodatkowo zabezpieczą i nabłyszczą lakier.

Po co dbać o auto?

Dzięki użyciu profesjonalnych kosmetyków w domowej pielęgnacji auta nie tylko odświeżysz swój samochód, ale też utrzymasz jego stan w dobrej kondycji. Czyste szyby zwiększą Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy, a kosmetyki zabezpieczą najważniejsze elementy przed szkodliwym działaniem niskich i wysokich temperatur.

Jeśli do tego dołożysz dbanie o części i regularne wymiany eksploatacyjne. Twój samochód pozostanie w niezmiennie dobrej kondycji mimo upływu lat.