Czeka Cię egzamin na prawo jazdy? A może dopiero chcesz zapisać się na kurs? Przedstawiamy Ci kilka najczęściej zadawanych pytań przez kursantów.

Czy szkoła nauki jazdy musi przeprowadzić egzamin wewnętrzny i jak on wygląda?

Tak, według obowiązującego prawa szkoła nauki jazdy ma obowiązek przeprowadzić dla każdego kursanta egzamin wewnętrzny. Można przystąpić do niego po wyjeżdżeniu 30 godzin z instruktorem w przypadku kategorii B i 20 godzin w przypadku kategorii A. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Wygląda tak samo, jak w przypadku egzaminu państwowego. Zaliczenie egzaminów wewnętrznych jest warunkiem niezbędnym do tego, by przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

W przypadku gdy kursant zda egzamin na prawo jazdy samochodem z  automatyczną skrzynią biegów, na co dzień będzie mógł poruszać się tylko pojazdem z taką skrzynią. Do egzaminu można przystąpić również samochodem wypożyczonym ze szkoły nauki jazdy, w której uczyłeś się jeździć.

Egzamin na prawo jazdy kat. B. Jakim autem można przystąpić do części praktycznej?

Wszystko zależy od tego, jakimi samochodami dysponują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w danym mieście. Na pewno nie może być to Twój własny samochód, jeśli taki masz. Wyjątkiem od tej reguły mogą być osoby niepełnosprawne. Jednak w tym przypadku potrzebne jest złożenie odpowiedniego  wniosku oraz posiadanie odpowiednio dostosowanego auta. W zależności od rodzaju niepełnosprawności.

Czy mogę wziąć instruktora na egzamin?

Możesz wziąć instruktora na egzamin! Każdy kursant ma do tego prawo i nie będzie to źle widziane przez egzaminatora. Aby skorzystać z takiej opcji, należy wypełnić odpowiedni wniosek w WORD. Nie są pobierane za to żadne dodatkowe opłaty. Pamiętać trzeba tylko, że jeśli wnioskuje się o obecność instruktora, musi on być obecny wraz ze zdającym w dniu egzaminu.

Jak wygląda egzamin praktyczny na kategorie A?

Kategorie A:

Zdający egzamin praktyczny powinien być odpowiednio ubrany. Strój ochronny to między innymi:

  • pełne obuwie,
  • spodnie z długimi nogawkami,
  • kurtka z długimi rękawami,
  • rękawice zakrywające całe dłonie.

WORD może zapewnić kask ochronny, kamizelkę, odpowiednie ochraniacze i krótkofalówki umożliwiające kontakt z egzaminatorem.

Część praktyczną na placu manewrowym obejmują takie czynności jak:

  • przygotowanie do motocykla do jazdy i sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych elementów,
  • ruszanie z miejsca na wzniesieniu,
  • slalom wolny (jazda pomiędzy 5 bramkami ustawionymi na placu manewrowym),
  • slalom szybki (jazda pomiędzy pachołkami ustawionymi na placu manewrowym),
  • ominięcie przeszkody, jazda po łukach w kształcie cyfry 8.

Po zaliczeniu części na placu manewrowym czas na część praktyczną na mieście (zazwyczaj w okolicach placu). Zaliczenie jej równoznaczne jest ze zdaniem całego egzaminu praktycznego na kategorie A. Poszczególne kategorie (A, A1, A2) różnią się tylko pojemnością silnika motocykla. Przebieg egzaminu pozostaje taki sam.

Jak wygląda egzamin praktyczny na kategorie B?

Kategorie B:

Po sprawdzeniu tożsamości kursanta rozpoczynamy część praktyczną na placu manewrowym. Zadaniami, które pojawią się na egzaminie to sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz podstawowych elementów potrzebnych, by zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Elementy, które będzie trzeba sprawdzić to na przykład:

  • ustawienie fotela i zagłówków,
  • ustawienie lusterek bocznych,
  • zapięcie pasów
  • sprawdzenie, czy drzwi są zamknięte.

Kolejnymi zadaniami są ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu. W tym zadaniu kryterium oceny może być płynna jazda, (bez zatrzymywania), nienajeżdżanie na linie i pachołki, lub w momencie cofania auta patrzenie przez lusterka czy tylną szybę. 

Kolejnymi punktami sprawdzającymi nasze umiejętności mogą być np.: ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Bardzo ważne by przy tym zadaniu samochód nie cofnął się na odległość większą niż 20 cm oraz by nie zgasł silnik. Po zaliczeniu części na placu manewrowym czas wyjechać „na miasto”. W celu zweryfikowania umiejętności zdającego, w ruchu drogowym. W przypadku braku błędów egzamin na prawo jazdy zostaje zaliczony.

Artykuł przygotowany przez partnera Elka School Gdynia