Zima charakteryzuje się ciągłymi zmianami warunków atmosferycznych. Mróz, śnieżyce czy śliskie drogi to chleb powszedni dla każdego kierowcy. Dlatego warto wyposażyć pojazd w akcesoria samochodowe zimowe, aby nie być zaskoczonym w trasie. Jakie akcesoria do auta na zimę mogą się przydać? W jakich sytuacjach okażą się konieczne?

Skrobaczka do szyb i zmiotka

Bez tych zimowych akcesoriów samochodowych żaden kierowca nie wyobraża sobie funkcjonowania. Chyba że lubisz przy okazji lepić bałwana na masce i szybie, to wtedy będą Ci zbędne, ale koniecznie zaopatrz się w ciepłe rękawiczki. A tak poważnie, to dobrym rozwiązaniem jest przyrząd 2 w 1, czyli szczotko-skrobaczka. Wiadomo im mniej gratów w aucie tym lepiej. Nie musisz szukać skrobaczki, bo będzie razem z miotełką.

Środki do odmrażania szyb i zamków

Zdarzają się sytuacje, które wymagają pośpiechu. Wtedy, zamiast skrobaczki, można użyć preparatu odmrażającego szyby; Sonax, czy Defroster lub inny popularny odmrażacz. Docenisz go, kiedy rzeczywiście każda minuta będzie dla Ciebie na wagę złota. Dobry odmrażacz bardzo szybko roztapia lód. Podczas codziennej eksploatacji i długich tras, warto wozić z sobą zimowy płyn do spryskiwaczy. Nie musisz wozić całego baniaka. Wystarczy tyle, aby było na dolewkę.

Pochłaniacz wilgoci

W zimie ciężko zapanować nad nadmierną wilgocią w pojeździe, która objawia się zaparowanymi szybami czy nieprzyjemnym zapachem. Wtedy warto wozić pochłaniacz wilgoci. Dzięki niemu szyby szybciej odparują a tapicerka i dywaniki będą w dużo lepszej kondycji. Obecne pochłaniacze wilgoci są wielokrotnego użytku, więc będzie to dla Ciebie jednorazowa inwestycja. Jeśli jednak potrzebujesz rozwiązania „na wczoraj”, to dobrym absorbentem będą woreczki z ryżem lub silikonowy żwirek dla kota w woreczku z dziurkami, upchany w skarpecie, czy nawet zawinięty w szmatkę.

Kable rozruchowe

Niska temperatura otoczenia wpływa negatywnie na żywotność akumulatora. Nie raz mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pojazd nie chce zapalić. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe, dzięki którym można zapalić pojazd od innego, działającego akumulatora. Kto nigdy nie miał problemu z odpaleniem auta w zimie choć raz, ten niech pierwszy rzuci kamieniem (zostawi komentarz).

Lina, saperka, łańcuchy – na ekstremalne warunki

Trudne warunki jezdne są przyczyną utraty panowania nad pojazdem. Saperka pomoże usunąć śnieg spod kół. Dzięki temu będzie można spokojnie wyjechać z zaspy. Inną możliwością jest pomoc innego kierowcy i wyciągnięcie samochodu za pomocą liny. W niektórych miejscach wymagane są specjalistyczne akcesoria samochodowe zimowe, takie jak łańcuchy na koła. Natomiast obecne zimy raczej nie są na tyle srogie, aby ich używać. Jeśli jednak dużo podróżujesz to tak na wszelki wypadek, warto łańcuchy wozić w bagażniku.