Lubisz szybką jazdę? Niedługo to może się dla Ciebie skończyć. 1500 zł mandatu to dopiero początek zmian, jakie zakłada nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Kary mogą wynosić nawet do 5000 zł. A maksymalna grzywna aż 30 000 zł. Wszystko to za przekroczenie prędkości i łamanie przepisów drogowych. Nie myśl, że kara będzie tylko finansowa, bo punkty karne również zostaną podwyższone. A ich kasacja odbywać się będzie dopiero po dwóch latach.

1500 zł mandatu? Ciesz się, bo możesz dostać 30 tysięcy!

Nie ma różnicy, czy będzie to teren zabudowany, czy nie. Przekroczenie prędkości o 30 km/h może Cię kosztować od 1500 zł do nawet 5000 zł. Taki zamysł ma rządowa rewolucja. To nie wszystko, bo dla recydywistów lubiących szybką jazdę, którzy od pierwszego ukarania, ponownie przekroczą prędkość w przeciągu 2 lat. To najniższa grzywna ma wynosić 3 tysiące złotych.

Rząd przygotował jednak ulgę, dla posłusznych piratów drogowych. Jeśli zapłaci mandat na miejscu, to jego wysokość zostanie pomniejszona o 10%. Przy czym, należy pamiętać, że popełnienie kilku wykroczeń jednocześnie będzie skutkowało nałożeniem mandatu nawet do 4,5 tysiąca złotych.

30 tysięcy za złe zachowanie na torach

To kolejna zmiana, którą szykuje rząd do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Grzywna za wykroczenia na przejazdach kolejowych będzie wynosić od 2 do 30 tysięcy złotych. A w przypadku grzywny za wykroczenia drogowe, orzekanej przez sąd kwoty wahać się będą od 5 do 30 tysięcy złotych.

2 lata poczekasz na anulowanie punktów

W myśl nowych przepisów za wykroczenie na drodze możesz zdobyć 15 punktów karnych. Jednak to nie wszystko. Nowelizacja zakłada mechanizm kasowania punktów zależny od mandatu. Czyli punkty karne będą anulowane po upływie dwóch lat, licząc od uiszczenia zapłaty za mandat. Co ma na celu to działanie? Nic innego, jak egzekwowanie szybszych płatności za mandaty.

A co ze szkoleniami zmniejszającymi liczbę punktów karnych? Rząd planuje wycofać szkolenia. Zatem nie będzie możliwości zmniejszenia ilości punktów karnych przez odbycie szkolenia.

3 tysiące za pieszego i zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat!

Wprowadzone w czerwcu przepisy dały pieszym przywileje. Niestety te w połączeniu z głupotą kierowców mogą kończyć się tragicznie. Natomiast rząd planuje w nowelizacji kary grzywny od 1500 zł za nierespektowanie zasad ruchu drogowego względem pieszych. Czyli na przykład wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy omijanie auta, które zatrzymało się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Co więcej, popełnienie takiego wykroczenia ponownie w ciągu 2 lat, będzie skutkowało grzywną nie mniejszą niż 3 tysiące złotych. A nawet sądowym zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli w wypadku życie i zdrowie pieszego zostało zagrożone.