Swobodnie leżące kable, szczególnie w ruchliwym miejscu, to zdecydowanie nie najlepszy pomysł. Z jednej strony przewody łatwo uszkodzić, drugiej zaś – stanowią zagrożenie nie tylko dla pracowników, ale i dla przechodniów. Łatwo się o nie potknąć i przewrócić. Jak skutecznie zabezpieczyć kable w ruchliwych miejscach?

Najazdy kablowe – ochrona kabli przed samochodami i nie tylko

Prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem na zabezpieczenie kabli jest wykorzystanie specjalnych najazdów. Urządzenia wykonuje się z gumy lub z wytrzymałego tworzywa PCV. Wyglądem przypominają stosowane powszechnie progi podrzutowe. Tworzą wygarbienie, jednak ich główną funkcją nie jest dyscyplinowanie ruchu i wymuszenie na kierowcach powolnej jazdy. Wewnątrz najazdu, pod wygarbieniem znajdują się kanały pozwalające nie tylko ukryć, ale i uporządkować kable.

Najazdy kablowe zabezpieczają przewody m.in. np. przed przypadkowym zerwaniem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Przy zastosowaniu progów problemu nie stanowią poruszające się pojazdy i maszyny transportowe, które najeżdżając na kable, mogłyby je zmiażdżyć lub przerwać. Bezpieczni są również rowerzyści i piesi – dzięki najazdom przewody są ukryte, nie ma więc ryzyka potknięcia się lub zaplątania o kable.

Gdzie sprawdzają się najazdy kablowe?

Najazdy kablowe sprawdzają się wszędzie, gdzie konieczna jest ochrona kabli przed pojazdami lub gdzie swobodnie leżące kable mogłyby powodować potencjalne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów.

  • Tego rodzaju rozwiązania stosuje się m.in. przy organizacji imprez masowych, wszelkiego rodzaju festynów, koncertów czy wieców wyborczych.
  • Z powodzeniem mogą być wykorzystywane podczas remontów i robót drogowych.
  • Progi stosuje się również w ciągach komunikacyjnych na halach produkcyjnych, magazynach, a także w warsztatach i innych obiektach.

Najazdy gwarantują bezpieczeństwo, a chroniąc przed przypadkowym zerwaniem lub uszkodzeniem kabli, zapewniają ciągłość pracy urządzeń zasilanych prądem.

Zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu najazdów kablowych

Większość dostępnych na rynku progów kablowych charakteryzuje się wyrazistą kolorystyką – najczęściej stosuje się urządzenia żółto-czarne lub czarne wyposażone są w elementy odblaskowe. Zamówić można je choćby online, w sklepie Znakowo.pl. Jest to koszt do kilkuset złotych. 

Zastosowanie zwracających uwagę kolorów i odblasków powoduje, że urządzenia są dobrze widoczne z dużej odległości. Dla bezpieczeństwa warto jednak stosować odpowiednie znaki ostrzegające przed progami – szczególnie, jeśli urządzenia stosowane do ochrony kabli zamontowane są na ogólnodostępnym parkingu czy placu. Trzeba pamiętać, że wygarbienie działa podobnie jak próg podrzutowy. Przejazd po nim z nadmierną prędkością może powodować dyskomfort i nie jest bezpieczny dla pojazdu.

Jak wybrać próg do zabezpieczania przewodów elektrycznych?

Z całą pewnością znacznie lepiej zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przy przeciąganiu kabli przez ulicę niż narażać inwestycję na straty lub nieprzewidziane utrudnienia podczas imprezy. Jak wybrać próg osłaniający przewody? Przede wszystkim urządzenie powinno być wykonane z wysokiej jakości, trwałych materiałów, np. z termoplastycznego tworzywa PCV. To ważne szczególnie w miejscach natężonego ruchu.

Przy wyborze najazdu kluczowe wydają się trzy parametry: liczba kanałów przeznaczonych do schowania kabli oraz wymiary kanałów, a także wytrzymałość, czyli jaki nacisk jest w stanie wytrzymać próg.

  • Progi o wytrzymałości do 40 ton sprawdzą się w miejscach, w których przewidziany jest ruch samochodów ciężarowych.
  • Do zabezpieczenia przed pieszymi lub urządzeniami takimi jak np. wózki widłowe z powodzeniem wystarczą progi wytrzymujące nacisk do 9 ton.
  • Warto zdecydować się na najazdy o żywych barwach i z elementami odblaskowymi, poprawie bezpieczeństwa sprzyja również antypoślizgowa powierzchnia urządzenia.
  • Progi o modułowej konstrukcji są wygodne i praktyczne – w zależności od potrzeb można szybko zamontować osłonę na kable o odpowiedniej długości.