ruszanie z ręcznego

Ruszanie z ręcznego – jak zrobić to dobrze?

Manewr samochodowy polegający na ruszaniu z hamulca ręcznego jest dość skomplikowanym elementem w sztuce prowadzenia samochodu. Jest on szczególnie trudny dla początkującego kierowcy, który dopiero co ukończył kurs prawa jazdy. Jak dobrze wykonać ruszanie z ręcznego?

Dlaczego ruszanie z hamulca postojowego to ważna umiejętność?

Umiejętność używania hamulca postojowego (pomocniczego) jest bardzo ważna. Jeśli nie potrafi się wykonać tego manewru, może to prowadzić do zagrożenia w ruchu ulicznym. Gdyż nieprawidłowe jego wykonanie skutkuje efektem odwrotnym od zamierzonego, czyli zamiast na wzniesieniu jechać do przodu, samochód zaczyna staczać się dół. Jest to niebezpieczne, szczególnie w sytuacji gdy z tyłu za nami znajdują się inne samochody lub też piesi.

Ruszanie z ręcznego krok po kroku

Ruszanie z ręcznego wykonuje się najczęściej gdy jedziemy pod górę, czy nawet pod niewielkie wzniesienie. Często również zatrzymujemy się na światłach na wzniesieniu, a zdarzają się również drogi z dość stromą ulicą. Gdy zatrzymujemy samochód można znowu ruszyć do przodu na tak zwanym pół sprzęgle, ale prościej jest ruszyć przy użyciu hamulca ręcznego. Z resztą z pewnością pamiętasz ruszanie na wzniesieniu na egzaminie, które odbywa się tylko i wyłącznie z użyciem hamulca pomocniczego.

W sytuacji kiedy się już zatrzymałeś i zaciągnąłeś hamulec ręczny należy wykonać następujące czynności:

  • Lewą nogą delikatnie popuszczaj sprzęgło,
  • natomiast prawą nogą dodawaj gazu,
  • jednocześnie wolno opuszczają hamulec ręczny.

Z czasem nabywając doświadczenia w kierowaniu pojazdem opanujesz tę sztukę i nie będzie ci ona sprawiała żadnego problemu. Na zakończenie pamiętaj o tym, aby hamulec pomocniczy był sprawny. Bez niego samochód nie powinien nawet przejść przeglądu. Kiedy zawiedzie pedał hamulca, to tylko ręcznym będziesz w stanie uratować sytuację.

Podobne wpisy