Wynajem samochodu w podróży to przede wszystkim swoboda przemieszczania się. Nie jesteś już zależny od rozkładów jazdy autobusów i pociągów i możesz z łatwością odwiedzić miejsca, do których transport publiczny w ogóle nie dociera. Ponadto kalkulacja kosztów przyjemnie zaskakuje: wynajęcie samochodu w klasie ekonomicznej na jeden dzień nie będzie kosztować więcej niż obiad w kawiarni. Co musisz wiedzieć o wynajmie samochodów?

Wynajem samochodów, a dokumenty – czyli czego potrzebujesz?

Do wypożyczenia samochodu potrzebny jest tylko paszport, prawo jazdy i karta kredytowa z wystarczającą ilością pieniędzy na opłatę za wynajem i kaucję za zamrożenie. Przepisy mogą się różnić w zależności od kraju i agencji wynajmu, ale z reguły różnice są nieznaczne.

Zasady wynajmu

Kierowca musi mieć ukończone 18 lat. W niektórych krajach można wynająć samochód tylko wtedy, gdy ma się ukończone 25 lat, ale w większości krajów dotyczy to tylko samochodów klasy średniej i wyższej. Samochody ekonomiczne można również wynajmować osobom w wieku 18 lat, ale w niektórych miejscach trzeba za to zapłacić dodatkową opłatę – „podatek młodzieżowy”. To samo dotyczy wrażeń z jazdy. Minimalny wymóg to 1 rok prowadzenia pojazdu, ale w przypadku drogich samochodów może być wymagany 2, 3 lub nawet 5 lat, a czasami może być wymagane dłuższe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu lub dodatkowa opłata za „brak doświadczenia” dla kierowców w wieku do 25 lat.

Większość krajów europejskich popiera Konwencję Wiedeńską z 1968 r., a rosyjskie prawo jazdy jest wystarczające. Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane tylko w Albanii, Watykanie (należy zachować ostrożność podczas podróży po Włoszech), Gibraltarze, Irlandii, Islandii, Malcie, Cyprze, Holandii i Turcji.

Kaucja wypożyczalni samochodowych

Każda wypożyczalnia samochodów pobiera kaucję przy odbiorze samochodu. Jest to gwarancja, że otrzymasz swój samochód z powrotem w jednym kawałku. Wysokość kaucji zależy od klasy samochodu, wieku i doświadczenia kierowcy oraz okresu wynajmu. Z reguły 300 EUR za samochód klasy ekonomicznej i 1000 – 1200 EUR za drogi. Kwota ta zostanie zablokowana na koncie użytkownika i będzie ponownie dostępna w ciągu maksymalnie 2-4 tygodni od zwrotu.

Wszystkie wynajmowane samochody są ubezpieczone. Podstawowe ubezpieczenie jest już wliczone w cenę wynajmu. Obejmuje ona ochronę przed kradzieżą, ubezpieczenie od szkód spowodowanych przez kierowcę oraz ochronę przed wypadkami. Suma ubezpieczenia jest często ograniczona udziałem własnym. Oznacza to, że szkody do wysokości np. 400 EUR pokrywa kierowca, a wszystko powyżej tej kwoty pokrywa ubezpieczyciel. Jeśli chcesz, możesz za dodatkową opłatą rozszerzyć pakiet podstawowy o wszystkie możliwe ryzyka i w razie wypadku nie płacić nic. Ta opcja jest zalecana dla niedoświadczonych kierowców.

Duże firmy wynajmujące samochody mają swoje oddziały w całej Europie. Oznacza to, że nie musisz zwracać samochodu w miejscu, w którym go wypożyczyłeś – możesz to łatwo zrobić w innym mieście lub nawet kraju. Większość sklepów nie zabrania przekraczania granic w Europie, ale każdy z nich ma listę krajów – zazwyczaj niewielką – w których nie wolno prowadzić pojazdów. Należy zapoznać się z tą listą przed zaplanowaniem podróży, w przeciwnym razie grozi nam wysoka grzywna.

Jeśli dokonasz rezerwacji online i zapłacisz za cały pobyt, a potem zmienisz plany, możesz bezpłatnie anulować rezerwację. Jeśli do rozpoczęcia rezerwacji pozostało więcej niż 48 godzin, otrzymujesz pełny zwrot pieniędzy, jeśli mniej, otrzymujesz karę. Wysokość kar waha się od 1 do 5 dni. W przypadku anulowania rezerwacji w dniu upływu terminu lub po prostu niestawienia się w wypożyczalni, zazwyczaj potrącana jest pełna kwota.