Wybór pierwszego samochodu może być przyjemnością. Pewnie każdego dnia przeszukujesz internet, aby znaleźć idealne auto, które spełni Twoje wszelkie oczekiwania. I choć budżet nie może zostać przekroczony, Ty nadal liczysz, że znajdziesz ten, jedyny pojazd. Są takie rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby Twój wybór był odpowiedni, a samochód służył Ci przez lata. Jeśli masz już ustalony budżet oraz wiesz, jaki kolor, rodzaj i wielkość spełniłaby Twoje oczekiwania, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Koszta eksploatacji

Pamiętaj, że budżet, który ustalasz na zakup swojego, pierwszego samochodu to nie tylko koszt zakupu, ale i innych niezbędnych rzeczy, takich jak ubezpieczenie, apteczka, gaśnica, przerejestrowanie i wiele więcej. Czynniki wpływające na łączny koszt zakupu i utrzymania samochodu powinny być brane pod uwagę jeszcze przed wybraniem odpowiedniego pojazdu, ponieważ znacząco wpływają na decyzję. Jeśli wybierzesz tani pojazd, ale jego roczne lub miesięczne koszta eksploatacji, w tym regularnej wymiany części okażą się kosztowne, to możesz nie być w stanie utrzymać auta. 

Właśnie, dlatego wybierając model i producenta samochodu, zwróć uwagę, jakie jest średnie spalanie, czy części oryginalne oraz ich zamienniki są kosztowne, a przede wszystkim porozmawiaj z innymi użytkownikami, jak często samochód zawodzi – może się okazać, że mimo wysokiej ceny zakupu auto wymaga częstej wymiany poszczególnych elementów. Niektóre rodzaje samochodów częściej narażone są na różnego typu awarie. Równie istotny może być dostęp do silnika, jeśli jest on łatwy, koszt wymiany części samochodowych może być niższy niż w przypadku samochodu, który wymaga ściągnięcia podwozia. 

Wielkość auta i pojemność silnika 

Zupełnie inny samochód sprawdzi się na wsi, gdzie nie ma dróg betonowych, a częściej przemieszcza się po polnych lub leśnych szlakach, a inny model będzie idealnie pasujący do miasta. Warto wziąć pod uwagę wielkość samochodu – szczególnie kiedy mieszka się w wielkiej aglomeracji i ciężko znaleźć miejsce parkingowe. Kompaktowe auta to idealny wybór dla mieszkańców dużych miast, natomiast combi to wielkość odpowiednia dla rodziny, ale nienadająca się do regularnego parkowania w centrum stolicy. 

Pojemność silnika – dlaczego jest istotna? Przede wszystkim, dlatego że wpływa ona na spalanie paliwa. Jeśli jesteś osobą, która samochód wykorzystywać będzie do  codziennego jeżdżenia po mieście, w celu dostania się do pracy, to pojemność do 1 litra będzie dla Ciebie optymalna. Natomiast dalekie trasy wymagają większych pojemności, takiej jak  1.2 – 1.6 litra. Pamiętaj również, że pojemność silnika nie tylko na kwotę, którą zapłacisz, kupując pojazd, ale również  cenę ubezpieczenia. 

Artykuł napisany przy współpracy z https://superparts.pl/